Alternativní pohled na problém plochých nohou

Zobrazení: 183

Věděli jste, že přičiny plochonoží nejsou tak jednoduché, jak jsme si mysleli? Úhel pohledu na problém je zcela jiný, je nekonvenční, ale poměrně logický a argumentační. Tento názor má v mnoha ohledech společné body s naším postojem, a proto jsme se rozhodli se o něj s vámi podělit.

…Ve skutečnosti tedy mnoho lidí s plochýma nohama tuto diagnózu přijalo a žije s ní, přizpůsobilo se jí a věří, že se nedá nic změnit.

Drtivá většina takových lidí si však ani nemyslí, že se již nyní stali obětí vážného zdravotního problému. To kvůli tomuto problému cítí v nejlepším případě únavu nohou častěji, než by skutečně měli. To ztěžuje výběr bot, protože ne každý model pohodlně sedí na noze. Kvůli tomuto problému mohou být omezeni v požadované fyzické aktivitě a obecně v životě. V nejhorším případě cítí bolest.

Jak na ploché nohy: typy plochých nohou

Někteří lékaři rozdělují ploché nohy do dvou různých kategorií: flexibilní a rigidní.

Nohy jsou považovány za flexibilní, pokud se zploští pouze při zatížení. Jinými slovy, když osoba sedí nebo leží, aniž by zatěžovala nohy, nemá plochou nohu.

Rigidní ploché nohy jsou náchylné k trvalému zploštění bez ohledu na aktivitu člověka. Rigidní plochá noha může být způsobena tarzální koalicí (srůstem tarzálních kostí), artritidou a genetickou predispozicí.

Z názvu je tedy zřejmé, že rigidní plochá noha je obtížněji léčitelná právě kvůli své povaze, zatímco flexibilní plochá noha je poddajnější a tvárnější.

Je pozoruhodné, že flexibilní ploché nohy jsou mnohem běžnější.

Jaká léčba plochých nohou?

1. Protahování

Velmi častou příčinou plochých nohou je tuhý, těsný lýtkový sval. Napjatý a nenapnutý lýtkový sval působí na chodidlo pronikavou silou, což vede k propadu klenby chodidla.

Speciální sestava cviků zaměřená na protahování lýtkového svalu a Achillovy šlachy může zmírnit zploštění chodidla. Účinná budou tréninková cvičení pro běžce. Zvažte také jógu: napřiklad pozice psa hlavou dolů skvěle protahuje zadní část nohy.

2. Cvičení k posílení oblouku klenby

Pokud jednoduše nastíníme problém ploché nohy z hlediska anatomie, můžeme za deformaci vinit vnitřní svaly nohou, tedy ty, které se nacházejí ve spodní části chodidla. Plochá noha je způsobena nedostatečným vývojem nebo špatnou funkcí těchto svalů. Chcete-li odstranit příčinu, musíte pracovat na posílení svalů oblouku nožní klenby.

Cvičení posilující oblouk nejsou novinkou. Jsou doporučeny pro ploché nohy a my jsme je mnohokrát uvedli. Jedná se o všechny činnosti zahrnující uchopování různých předmětů prsty na nohou: míče, tužky, malé hračky atd.

3. Boty a speciální vložky

U plochých nohou hraje důležitou roli správná ortopedická obuv, která má stélku se správným reliéfem. Kvalitní ortopedická obuv pro ploché nohy značky Ortek udrží nohu ve správné poloze, příliš ji neztuží, ale ani nedovolí její deformaci. Koneckonců odtud pochází deformace kotníku a později i kolene. Tvrzením, že obuv by neměla nohu příliš omezovat, jsme připraveni vstoupit do debaty s těmi, kteří se domnívají, že ortopedická obuv by měla být mimořádně tuhá a pocit z jejího nošení by se měl podobat chůzi na bruslích bez ledu. Ano, dříve všichni ortopedové říkali, že boty by měly být extrémně tuhé, a pochvalně vnímali neohýbatelnou konstrukci bot. Doba se však mění a většina dětských chirurgů a ortopedů zjistila, že extrémně tuhá obuv je někdy nezbytná, ale v naprosté většině případů není nutná. Často stačí dobrá fixace, správný supinátor, pohodlný ortopedický svršek, mírná tuhost konstrukce, středně vysoký zádní pásek. Zvažte to výběrem bot nebo ortopedických sandálů pro dívku nebo chlapce.

Ortopedické vložky jsou také velmi účinné pro ploché nohy. Vypoukliny a prohlubně na správných místech na povrchu stélek pomáhají udržovat chodidlo ve správné anatomické poloze zvednutím oblouku, otáčením patní kost a diktováním požadovaného úhlu kostních struktur chodidla.

Vložky zmírňují fyzickou kondici tím, že uvolňují svalové napětí v chodidlech a vazech a zabraňují případným křečím.

4. Chůze naboso

Někomu se může zdát, že chůze naboso není příliš logická, když ploché nohy potřebují oporu pro klenbu chodidla. Chůze naboso je však užitečná - zejména na nerovném povrchu: zemi, trávě, písku, kamenech. Všimli jste si někdy, že ortopedické podložky pod nohy mají strukturu mořských oblázků? Jsou účinné nejen na ploché nohy u dětí, ale i u dospělých.

Chůze naboso totiž procvičuje svaly chodidla, které se tak stává silnější, a jejích posilování vede k stabilizaci chodidla.

K dispozici máme také různé masážní pomůcky.

5. Chirurgie

Operace je nejradikálnější metodou boje proti plochým nohám, pokud byly vyzkoušeny všechny dostupné metody, ale deformita stále přetrvává.

Chirurgická korekce plochonoží může být relativně jednoduchá nebo velmi složitá, v závislosti na věku pacienta, stupni oploštění a na tom, jaké příznaky plochých nohou se u něj objevují. Každý případ je jiný.

Bohůžel zatím neexistuje jednoduchý lék na ploché nohy, ale existují způsoby, jak můžete svůj stav zlepšit. Chirurgie je jedním z nich.

Nejprodávanější