Ortézy

Ortéza je společný název pro ortopedické výrobky používané ke korekci a léčbě pohybového aparátu. Ortéza zajišťuje klouby v anatomicky správné poloze a zároveň zachovává jejich částečnou nebo úplnou pohyblivost. Povíme vám o typech ortéz, jak je používat, jak je nosit a kde je koupit.

Typy ortéz

Výrobky mají jednoduchou konstrukci z pevného plastového rámu a funkčních prvků z různých materiálů (látka, kov, plast atd.). Existují různé typy ortopedických ortéz určených k fixaci různých lidských kloubů nebo částí těla:
 • bandáž. Tyto ortézy jsou vyrobeny pouze z elastických materiálů. Existují ortopedické bandáže na ruce a prsty, ramena, kolena, dolní část zad, břicho v těhotenství a po něm, krk, páteř;
 • korzet. Jedná se o výrobek na podporu různých částí páteře, má zpevňující žebra a dlahy, které se připevňují k tělu pomocí elastických pásků;
 • tutor. Nahrazuje sádrový obvaz a zajišťuje klid kloubu nebo části těla;
 • hlezenní ortézy. Jedná se o ortézy pro obnovení správné chůze při onemocnění přední skupiny svalů bérce. Například dlaha pro fixaci kotníku nebo dlaha na vbočený palec;
 • fixační krční límce. Jsou vyrobeny jak z elastických materiálů, tak s přidáním kloubů a dlah;
 • kolenní ortézy. Pro bezpečnou fixaci kolenního kloubu;
 • pooperační ortézy. Udržují chodidlo v nehybné poloze a zabraňují rotaci kyčle;
 • korektory pro správné držení těla. Pomáhají páteři zaujmout fyziologicky správnou polohu, mají různé konstrukce v závislosti na typu.

K čemu jsou ortézy?

Tyto zdravotnické pomůcky se používají v případech, jako jsou:
 • doba rekonvalescence po výronech, operacích, zraněních, zlomeninách a úrazech;
 • Prevence a léčba onemocnění pohybového aparátu (artróza, paréza, ochrnutí a další);
 • nestabilita kloubů;
 • léčba neurologických onemocnění (mrtvice atd.);
 • ochrana svalů a kloubů při fyzické aktivitě;
 • úleva od bolesti při muskuloskeletálních poruchách.
Abyste mohli určit, jakou ortézu potřebujete, měli byste se poradit s ortopedem.
Kde si koupit ortézu?
V internetových obchodech se zdravotnickými potřebami jsou nyní k dispozici stovky různých ortopedických výrobků. Pokud však chcete kupit ortézy v České republice od prověřených značek, podívejte se do online katalogu Ortek. Najdete zde ortézy na nohy, krční límce a výrobky pro další části těla, jako jsou derotační ortézy, tříselné kýlní pásý, kolenní ortézy a mnoho dalšího.
Cena ortézy závisí na konkrétní konstrukci a jedinečných vlastnostech, proto je důležité se před jejím pořízením poradit s ortopedem. Společnost Ortek vás potěší férovými cenami, protože jsme přímým dodavatelem ortéz v České republice.

Jak správně nosit ortézu?

Nejdůležitějším pravidlem je zvolit správnou velikost. Těsný výrobek naruší krevní oběh, zatímco příliš volný neposkytne terapeutické výhody. Ortézu nasaďte brzy ráno jen na nahé tělo, neoprenové punčoše nebo bezešvém termoprádle. Délku nošení ortézy určí ortoped.

Videoreceze zákazníků

Výhody: Velikost,skladnost,jednoducha moznost presunu
Nedostatky: --
Komentář: Puzzle jsme koupili pro triletou dcerku k léčbě plochých nohou. Dodání proběhlo velmi rychle,v pátek objednáno-v pondělí doručeno. Po podlozkach se dcerce libi chodit,poskakovat,lze dily spojit,ale rozlozit take jednotlive po pokoji. Zatim zaujalo velmi,snad nam to vydrzi a hlavne take prinese vysledky ve zlepseni stavu.
Renata GAMBOVA (Datum recenze: 24.01.2023)
Komentář: Tuto podložku máme v Rodinném centru, kam chodí maminky s dětmi do 4 let. Děti (vlastně i maminky) jsou z ní nadšené. Ti, kteří neumí chodit, po ní lezou, starší po ní chodí, kluci zkoušejí, jestli jejich auta přejedou přes ,,kameny” nebo ,,šišky” a holčičky to používají i jako chodníček u domečku. Prostě si každý najde své využití. Podložku nejvíce používáme na cvičení s dětmi nebo jako část ,,opičí dráhy”. Dětem se moc líbí a rády po ní chodí. Je příjemná na nohy, přenosná, snadno omyvatelná a proto...
Adéla Horáková (Datum recenze: 14.10.2022)