Co je to hyperpronace?

Zobrazení: 286

Hyperpronace chodidla

Chodidlo je jednou z nejkrásnějších částí lidského těla. Koneckonců je to právě chodidlo, které umožňuje našemu tělu jistý pohyb a činí naši chůzi ladnou a nenucenou. Vznik různých deformit nohou a zhoršené tlumicí mechanismy však komplikují naše každodenní pohybové aktivity, a proto vyžadují rychlé a odborné řešení problému. Abnormální pronace nohy vyžaduje kvalitní a včasnou prevenci. Jedním ze způsobů takové prevence je nosit dobře zvolenou ortopedickou obuv a chodit po nerovných površích.

Proč noha potřebuje pronaci?

Pronace nohy je anatomická vlastnost struktury chodidla, která zajišťuje přirozené tlumení a absorbuje nárazy při chůzi nebo běhu.

Při dopadu a odrazu chodidlo podstupuje tlak 6-8x vyšší, než je hmotnost celého těla. Díky normální pronaci je tento obrovský tlak rovnoměrně rozložen na celé chodidlo a nezpůsobu je žádné potíže.

Pronace a supinace jsou různé fáze stejného procesu, tj. pohybu. Zjednodušeně řečeno, supinace zajišťuje aktivní odraz chodidla, zatímco pronace zajišťuje dopad a mírný postoj, který předchází novému došlapu.

Nejen pro nohy, ale i pro záda

Tím, že příroda dala noze vlastnost pronace, se postarala nejen o pohyblivost a životnost kloubů nohou, ale také o integritu obratlů a meziobratlových plotének. Narušená pronace totiž narušuje i normální tlumení chodidla.  Nárazy při chůzi a běhu pak ovlivňují nejen kolenní a kyčelní klouby nohou, ale také páteř. Tak dochází k přetěžování pohybového aparátu.

Lidé s různými deformitami nohou si stěžují bolesti chodidla při došlapu, na bolesti nohou, zad a dolní části zad. V mírné formě se přetížení projevuje bolestí a rychlou únavou, která trvá déle než obvykle. V pokročilých případech vede k neschopnosti udržet spravné držení těla a k deformaci kolen, kyčlí a páteře. Proto je tak důležité udržovat tento motorický mechanismus zdravý.

Typy pronace

Stupeň pronace je úhel vytvořený mezi nohou a patou v okamžiku dopadu chodidla na zem. 
  1. Neutrální pronace - když je kotník téměř rovný a vytváří s povrchem úhel asi 90 stupňů.
Otisk takového chodidla je mírně zakřivený a zatížení je rozloženo rovnoměrně, přičemž vnější část paty plní hlavní podpůrnou funkci.
  1. Hyperpronace (nadměrná pronace) - při dopadu na povrch je chodidlo nakloněno dovnitř a vnitřní strana kotníku svírá s povrchem úhel menší než 90 stupňů. Je to běžná situace.
Otisk je téměř bez zakřivení. Jsou možné nohy do X: kolena u sebe a chodidla od sebe.

Valgozita, ploché nohy a hyperpronace spolu souvisejí, nejedná se však o totéž. Ploché nohy a valgozita se týkají postavení chodidla, zploštění klenby, a hyperpronace souvisí s rotací, náklonem chodidla při pohybu.

Správná оrtopedická obuv dámská pro ploché nohy v našem internetovém obchodě Ortek pomáhá spolu s fyzickou aktivitou předcházet různým problémům se svaly, vazy a klouby v budoucnu.
  1. Hypopronace (nedostatečná pronace) je vzácnější postavení nohou. Úhel mezi vnitřní stranou kotníku a povrchem je větší než 90 stupňů a chodidlo dopadá přes vnitřní stranu.
Hypopronační otisk má výrazné zakřivení. Jsou možné nohy do O: nohy u sebe a kolena od sebe. Vnější klenba chodidla , stejně jako 4. a 5. prst jsou namáhány.

Jak vybrat boty při nadměrné pronací 

Vhodná pronační obuv, tj. boty s podporou klenby, zlepšuje kvalitu každodenního života a předchází muskuloskeletálním komplikacím. Je důležité, aby boty dobře seděly na noze a byly odolné proti propadnutí dovnitř. Jinými slovy, obuv při valgozitě lze často doporučit i při hyperpronaci.


A co je nejdůležitější - až na vzácné výjimky složitých deformit - ortopedická obuv musí být pohodlná!  Neměla by bránit pohybu a vývoji chodidla. 


Vložky s supinátorem mohou také pomoci zabránit propadnutí chodidla. Přítomnost tohoto supinátoru by neměla způsobovat nepohodlí a neměla by omezovat pohyb. Masážní podložka pod nohy je také vhodná pro prevenci a léčbu deformit nohou. Pro děti  můžete koupit оrtopedický koberec pro děti. Výsledkem bude nejen optimální umístění chodidla, ale také prodloužení ujeté vzdálenosti a snížení nepohodlí zad.

 

Nejprodávanější