Jak poznat ploché nohy?

Zobrazení: 221

Jak na ploché nohy

Poměrně přesne můžete diagnostikovat plochou nohu u svého dítěte sami. Není to složité: existuje jednoduchý test, který může doma provést úplně každý rodič. Vezměte své dítě, naneste na obě nohy jakýkoli kosmetický krém a postavte ho na list papíru (mladší děti budou nadšenější, pokud místo krému použijete jasné barvy, například prstové). Důležité je postavit dítě tak, aby jeho váha byla rovnoměrně rozložena na celé chodidlo. Dítě se pak vrátí ke svým hračkám a vy si prohlédnete otisk. V závislosti na věku nebude vzorek stejný - rozdíl uvidíte v otisku středu chodidla. Pokud máte podezření na patologii, měli byste navštívit ortopeda, protože pouze ten vám může dát jasnou odpověď, jak se plochých nohou ve vašem konkrétním případě zbavit.

Důležité! Ploché nohy u dětí do dvou let věku jsou považována za normální. Proto nemá smysl provádět test u takových malých děti. Také nemá smysl používat příliš vysokou stélku.

Prevence plochých nohou

Obecně platí, že jakmile vaše dítě začne chodit (nebo běhat - v závislosti na jeho temperamentu), můžete bez obav začít přijímat preventivní opatření, která zabrání vzniku deformit nohou v budoucnu. Nechte dítě běhat naboso. Plochá plovoucí podlaha a dlažba s podlahovým vytápěním však nebudou mít požadovaný účinek. Chcete-li naučit nohu tlumit každý krok, budete potřebovat nerovný povrch. Vyrazte do přírody, běhejte po písku a trávě, po hladkých šikmých kamenech podél pobřeží. V chladnějších ročních obdobích můžete přenést mořské pobřeží do interiéru - kupte si оrtopedický koberec pro děti a cvičte nohy na umělých oblázcích.

Mezi další preventivní opatření patří ortopedické vložky, správná obuv (stélka, tvrdý zádní pásek, ohebná podrážka) a cvičení nohou, které lze nabídnout jako hru pro neklidná a zlobivá batolata.

Jak léčit ploché nohy?

Co když se diagnóza bohužel potvrdí? Možná byla prevence nedostatečná, nekvalitní nebo nepravidelná; nebo jste ignorovali gymnastiku, nebo všechny užitečné metody přebila například nesprávná ortopedická obuv. Nebo je možná deformace dědičná.

V každém případě budete muset ploché nohý léčit. Léčba plochých nohou je moc důležitá, neberte to jen jako odstranění nežádoucí vady, ale jako odstranění potenciálního rizika nevratných změn páteře a nohou a následně celého těla (ano, všechno je tak vážné!).

Specialista navrhne léčbu a bude stejně zahrnovat masáž, cviky na ploché nohy, boty pro ploché nohy. Prevence a léčba nejsou však totéž. Pokud tedy opravdu chcete rychle vyléčit ploché nohy, zapomeňte na slovo "rychle". A přistupujte k problému jako fanatik.

Vaše dítě bude potřebovat pravidelnou gymnastiku a masáže a trvalé nošení ortopedické obuvi, určenou však ne pro prevenci, ale pro léčbu plochých nohou.

Velký výběr zdravotní a ortopedické obuví s celou řadou správných vlastností najdete v našem internetovém obchodě Ortek (a nejen obuví, máme také k dispozici masážní přístroje)

Podiatr vám poradí, jak masírovat ploché nohy, a poskytne vám také seznam užitečných cviků. Vzhledem k dnešní informační hojnosti si však můžete všechny tyto informace najít na internetu a případně si je ověřit u svého lékaře. Naučit se masírovat není těžké, profesionál vám zpočátku ukáže správné pohyby. Gymnastika je také jednoduchá věda, stačí jen představivost a správné rekvizity. Pomoci mohou masážní podložky, procházky naboso a cvičení nohou s malými předměty.

… Přesto doufáme, že si vystačíte s preventivní péčí o ploché nohy a nebude nutná žádná léčba:)

Nejprodávanější