Jak vybrat ortopedické vložky

Zobrazení: 538

Od prvního krůčku, kdy dítě přejde ze čtyř opěrných bodů na dva, přebírají chodidla zátěž, která se bude zvyšovat každý den po zbytek jeho života. Tato zátěž znamená každodenní tvrdou práci a naším úkolem je udržet nohy, zejména chodidla - tento složitý mechanismus - v provozuschopném stavu co nejdéle, a to již od útlého věku.

Může se však stát, že i když se nohy zpočátku vyvíjejí správně, tento úžasný  mechanismus začíná špatně fungovat. Buď proto, že byl promeškán příznivý okamžik pro léčbu patologie, nebo proto, že nějaká deformace vznikla později, když skončila rodičovská kontrola a začalo nekontrolované nošení podpatků a těsných bot, nebo kvůli získanému chronickému onemocnění. Nebo naopak byla patologie včas odhalena a léčba pokračuje dodnes a je velmi účinná. V každém případě nyní chtěně či nechtěně zkoumáte internet a hledáte odpověď na otázku, jak vybrat vložky do bot?

Vzhledem k tomu, že tato otázka již vyvstala, jste si pravděpodobně jisti, že potřebujete koupit ortopedické vložky do bot, a s největší pravděpodobností dokonce znáte indikace, které tuto potřebu vyvolaly.

Níže uvádíme nejběžnější typy ortopedických vložek, abychom vám usnadnili výběr. Nezapomeňte však, že naše tělo se v průběhu času mění a naše nohy nejsou výjimkou. Ortopedická vložka pro podporu nožní klenby by se měla měnit alespoň jednou za dva roky - během této doby se může změnit vazivový a svalový tvar chodidla, zejména pokud nosíte korekční vložky, můžete potřebovat jiný druh podpory.

Ortopedické vložky pro ploché nohy

Ploché nohy dětí nebo dospělých jsou pravděpodobně nejčastější patologií nohou, kterou lze zastavit nebo korigovat mimo jiné pomocí vložek do bot. Rozlišuje se podélně, příčně a kombinovaně plochá noha. Typ vložky závisí na typu zakřivení - kupte si model, který poskytuje oporu pro správnou klenbu chodidla.

Vložky při varozitě a valgozitě

V případě varózního nebo valgozního postavení musí být chodidla správně umístěna vzhledem ke svislé ose. Stélka by měla poskytovat oporu a fixaci paty z vnější nebo vnitřní strany, což zabraňuje vytačení nebo vbočení chodidla a zabraňuje vzniku nohou do O nebo do X.

Polotuhé a tuhé ortopedické vložky

Ty první jsou ideální, pokud vás trápí zvrtnutí nebo podvrtnutí kotníku, když ne zrovna pravidelně, tak s nezáviděníhodnou frekvencí. Vložky zmírní zátěž při chůzi a rovnoměrně rozloží napětí na měkké tkáně chodidla.

Ty druhé se doporučují lidem s nadváhou. Tyto vložky pomáhají nohám správně rozložit váhu těla, podporují klenby ve správných bodech a snižují nepohodlí v problematických oblastech, např. v oblasti palcových kostí. Pokud jsou vazy přetížené, stélky díky své speciální konstrukci pomáhají snižovat bolest.

Vložky pro léčbu patní ostruhy

Vizuálně je tento typ stélky velmi snadno rozpoznatelný: podpatní část vypadá jako podkova. Tento model ochrání měkké tkáně paty před zraněním a zajistí pohodlnější chůzi.

Ortopedické vložky typu "komfort" se zvýšenou měkkostí

Měkké ortopedické vložky jsou ideálním řešením pro diabetiky, kdy je třeba chránit nohy nejen před zraněním, ale i před otlaky a odřeninami, zkrátka před jakýmkoli poškozením měkkých tkání. Tento model je také vhodný, pokud trpíte otlaky a mozoly v té části povrchu chodidla, která je takříkajíc "zavěšená".

Preventivní ortopedické vložky

Pro ty, kteří se dosud s žádnou patologií nesetkali a nechtějí se s ní setkat ani v budoucnu. Jinými slovy, tyto modely nic nekorigují - protože zatím není co korigovat! - mohou však zabránit nežádoucím deformacím. Takové vložky lze použít do termobotek a lze je vkládat i do ortopedických tenisek pro děti.

Důležitým pravidlem, které platí pro všechny modely, je, že stélka by neměla při vložení do boty způsobovat akutní nepohodlí. Při vkládání stélek do bot byste měli dbát na to, aby boty nebyly příliš těsné. Nejlepší vložky do bot naleznete v katalogu Ortek.

Naprosto všechny modely kromě toho, že ukazují noze správné opěrné body, také pomáhají správně rozložit váhu těla v těchto bodech. To je vlastně hlavní teze otázky, jak fungují ortopedické vložky. Díky tomuto užitečnému doplňku bude každý krok tlumený. Možná právě tady leží rozcestí: jedna cesta vás povede dál do života na zdravých nohou, zatímco na druhé budou jít pochmurné stíny artritidy a křečových žil, patních ostruh, ignorovaných plochých nohou a skoliózy.

Doufáme, že jsme vám pomohli překonat potíže s výběrem a že dilema, které ortopedické vložky koupit, bylo vyřešeno. Máme také širokou nabídku zrdavotní ortopedické obuvi.

Ještě jedna věc. Než si předepíšete vložky do bot, poraďte se s ortopedem! Osm řad seriálu "Dr. House" je bezpochyby výbornou vědomostní základnou, ale bylo by lepší, kdybyste si diagnózu potvrdili u odborníka :)

* — Povinná pole

Nejprodávanější