Ortopedické podložky pro děti - jak vybrat

Zobrazení: 1245

Dnes vám prozradíme:

 • k čemu jsou ortopedické masážní podložky,
 • jaké druhy podložek existují a jak je správně vybírat,
 • je-li možné vyrobit ortopedickou podložku vlastníma rukama doma.

Ortopedické podložky se používají nejen při komplexní léčbě deformací nohou (ploché nohy, varózní či valgózní postavení). Lidské chodidlo je předurčeno pro chůzi po nerovném povrchu: trávě, písku, kamenech. Pokud nezajistíme chodidlu adekvátní předpokládanou zátěž, výsledkem budou ochablé svaly a vazy celého těla. Proto je tak užitečné chodit naboso po oblázcích, mořském pobřeží a ... masážních podložkách, když nejsou dostupné přírodní reliéfy.

A mezitím, naším tématem jsou právě ortopedické podložky, které pomocí cviků  mají dobrý efekt právě z hlediska ortopedie, pro prevenci deformací chodidel nebo při léčbě již zjištěných problémů.

Jaké jsou ortopedické podložky?

Masážní ortopedické podložky se liší:

 • materiálem: přírodní (oblázek, dřevo, korek) a umělý (PVC, EVA atd.)
 • tvarem a velikostí,
 • reliéfem.

Dnes jsou pro nás snadno přístupné různé moderní materiály: hypoalergenní, hygienické, s vynikajícími tlumícími vlastnostmi. V žádném případě nejsou horší než přírodní materiály: kámen, dřevo, kůra z korkového dubu. A je těžké polemizovat, které kamínky na koberci jsou lepší: barevné plastové nebo ty darované mořem a řekou? Spíše zde záleží na osobních preferencích.

Důležitou roli má reliéf: doporučuje se chodit po různých površích - tímto způsobem jsou svaly a vazy nohy zatěžovány různou mírou. Kromě toho je příjemné a zajímavé chodit nejen po hrbolcích a výčnělcích, ale také po houbách, šiškách nebo trnech. Jak pro děti, tak i pro dospělépro dospělé.

Jak vybrat ortopedickou podložku?

Kupující často vychází z praktičností. V tomto ohledu vítězí masážní podložky puzzle. Tyto podložky se snadno myjí a uskladňují. Můžete nakoupit tolik dílů, kolik uznáte za vhodné. Různé reliéfy lze vzájemně kombinovat. Tyto podložky jsou odolné proti opotřebení. Podložky puzzle Ortek je zajímavé skládat. JE to nejprodávanější masážní pomůcka z celého sortimentu.

Další důležitý faktor je: co chcete :) Vybírejte podložku, která se líbí tomu, kdo na ní bude cvičit.

Kam umístit masážní podložku na chodidla? A co když v bytě není dostatek místa?

Z praxe: lze umístit před umyvadlo. Pak po ní bude chodit celá rodina a s radostí masírovat chodidla každé ráno i večer při mytí a čištění zubů. Každý člen rodiny bude mít oblíbený reliéf: někdo má rád upírající se do podélné klenby trny, někdo má rád pichlavou trávu, někdo roztomilé šišky a jiní ježky.


Pokud je dostatek volného místa na cvičení, můžete si dokoupit další díly puzzle - z nich můžete vytvořit klikatou cestu s příhodami nebo velký obdélníkový koberec.

Pokud je vám bližší téma ekologie, můžete si vybrat masážní podložky z přírodních oblázků. Představte si: donedávna tyto kameny, umístěné na vašem osobním oblázkovém koberci, prohřívány sluncem a olizovány slanou vlnou... Také příznivci šetrnosti k životnímu prostředí se mohou rozhodnout pro textilní koberec s dřevěnými prvky. Kromě toho může být výběr ve prospěch oblázkového nebo dřevěného koberce diktován touhou harmonicky zapadnout do stávajícího interiéru.
Snad nejvíce "tvrdý" koberec je s dřevěnými prvky v podobě trnů. Avšak pocit po jeho použití je naprosto výjimečný! Poté, co se po něm projdete jen 2-3 minuty bosýma nohama, sestupte s koberečku a každý povrch se vám bude zdát měkkým a tvárným. Obvyklé linoleum, laminát nebo dlažba se vám budou zdát jako nejjemnější měkký koberec. Ale abyste mohli takový kobereček použít, musíte být připraveni prožít vzrušení;)

Jak přesvědčit dítě nebo sebe ke cvičení na masážní podložce?

Pro vědomého člověka, který se stará o vlastní zdraví, nedělá problém vzít vše do svých rukou (nebo nohou :) a 10 minut denně provést souhrn cviků, která jsou užitečná pro chodidla. Ne každý se ale může pochlubit železnou sebekázní;) V takovém případě je lepší umístit podložku na místo, kde určitě projdete. Například před umyvadlem, nebo ve sprchovém koutě (samozřejmě jen v případě podložek z PVC).

Jak motivovat dítě ke cvičení na ortopedické podložce? Pravděpodobně, stejně jako v mnoha jiných oblastech života, pomůže osobní příklad rodičů. S využitím zkušeností a zvláštností přístupu ke cvičením našich zákazníků můžeme nabídnout několik dalších zajímavých způsobů, jak motivovat dítě ke cvičení na koberečku:

• něco dobrého na zub po cvičení,

• pohádka po cvičení,

• atrakce během procházky atd.

Pak, jak ukazuje praxe, je pro děti zajímavé skákat a přecházet po vícebarevných dílech podložky s různými reliéfy. Mnoha dětem se líbí kobereček seskládat samostatně: dnes dítě složí jeho části v jednom pořadí, zítra v jiném. Pro děti jsou vhodné puzzle koberečky, které se dají kombinovat do drážek se zatáčkami a dokonceseskládat celý velký koberec.

Mimochodem, prozradíme vám, jak cvičit na ortopedické podlážce. Speciálně k tomu jsme natočili pomocné video, kde jsme uvedli seznam základních cviků. Na základě těchto pohybů si můžete vytvořit svou vlastní jedinečnou gymnastiku.

Ortopedický koberec svýma rukama

Pokud máte bujnou fantazii, spoustu času a ruce naladěné na kreativní vlnu, můžete si samostatně vytvořit podložku. Vlastně, můžete se obejít i bez fantazie, protože na internetu jsou tuny článků, videí a příspěvků o tom, jak vyrobit ortopedický koberec, jaké materiály  použít pro reliéf a jak výsledný produkt použít v budoucnu.

Takže, na reliéf pro domácí koberec jsou vhodné následující materiály:

 • mořské nebo říční oblázky,
 • přírodní korek (můžete opatrně podélně rozříznout zátky od vína),
 • knoflíky,
 • šňůry, pletené šňůry, proužky plsti.Existuje další varianta tzv. plněných koberečků, kdy jako reliéf slouží šitý polštář naplněný např. semínky třešní a višně, datlí, broskví a meruněk, jablečnými a hruškovými semínky. Levné a veselé. A užitečné.

Mnozí internetoví řemeslníci používají i další materiály, přírodní i umělé, ale použití některých z nich je nežádoucí.

 • Kaštany nebo žaludy – bezplatný materiál, který lze hojně nasbírat v nejbližším parku. Jako reliéf jsou výborné, ale dobré jsou jen čerstvé a takové zůstávají poměrně krátkou dobu (zejména žaludy). Časem vysychají a praskají. Za prvé, popraskané žaludy a kaštany mohou poranit pokožku chodidel. Za druhé, prasklá skořápka uvolňuje taniny (polyfenoly), které jsou pro pokožku nežádoucí. Kaštany vydrží déle, ale sledujte celistvost skořápky.
 • Skutečné šišky mohou také poranit kůži na chodidlech.
 • Uzávěry plastových lahví, když je otočíme dnem dolů, vyvolávají bolestivé pocity. Pokud jsou dnem vzhůru, pak jejich plochý povrch nemá příliš vysoký terapeutický účinek.

A naprosto úžasná rada: pokud jste šťastným majitelem vlastního domu, můžete si z oblázků vyskládat celou cestičku nebo i palouk. Výsledek této práce vypadá jako celé umělecké dílo.

A když jste v přírodě, nezapomeňte si sundat boty, kdykoli je to možné a relativně bezpečné. A nezakazujte to dětem – nechte je běhat bosé.
Nejprodávanější