Vývoj senzorické integrace u dětí

Zobrazení: 1197

Související produkty:  Ortopedické podložky masážní

Díky technologickému pokroku již děti netráví mnoho času na ulici v kontaktu s přírodou. Dítě si tak osvojuje důležité dovednosti a učí se zpracovávat informace ze smyslových orgánů. V současné době se k rozvoji této životní zkušenosti používají metody korekce senzorické integrace. Co je zač a jak může pomoci, je popsáno v tomto článku.

Senzorická integrace je

proces přenosu smyslových signálů, které lidský nervový systém přijímá a zpracovává z našeho těla a prostředí. Tyto senzorické procesy nám umožňují adekvátně reagovat na jednotky, navazovat kontakt s lidmi, adekvátně vyjadřovat emoce a ovládat své jednání.

Pokud z nějakého důvodu nejsou signály z jednoho nebo více smyslových orgánů správně zpracovány, dítě má vývojové problémy. Co jsou poruchy senzorické integrace? Jedná se o:

  • strach ze zvuku;
  • neschopnost jasně určit vzdálenost k objektům;
  • nepříjemné pocity z dotyku;
  • koordinační problémy;
  • porucha vnímání;
  • rychlá únava atd.

Správná smyslová integrace a vývoj řeči spolu také souvisejí. Po přečtení informací o senzorických poruchách se mnoha rodiče domnívají, že právě to je zdrojem všech problémů jejich dítěte! Pro přesnou diagnózu je však třeba konzultovat neuropsychology, neurology a další specialisty na senzorickou integraci. Oni prozkoumají smyslové vnímání dítěte, diagnostikují problém a poskytnou senzomotorickou terapii. Jedná se o komplex her a aktivit pro rozvoj problematických funkcí mozku.

Hry a cvičení s prvky senzorické integrace

Hlavním účelem senzorických her je rozvoj, posilování a optimalizace senzorických podnětů nervového systému dítěte. V průběhu těchto her dítě:

  • dotýká různé předměty;
  • seznamije se s chutí, vůní a zvuky;
  • zabývá se nekomplikovanou gymnastikou;
  • snaží se určit polohu těla v prostoru a další.

V cvičeních pro senzorickou integraci se používají následující prvky:

Masážní podložka pod nohy

Pomáhají obohatit hmatové zkušenosti dítěte. Kvalitní senzorické podložky pro děti najdete v Ortek. Podíváme se na několik možností senzorické terapie.

  1. Například masážní ortopedická podložka  Puzzle "Mega Mix" 14 modulů. Její výčnělky procvičují svaly nohou a lze je využít k hmatové stimulaci dalších částí těla. 
  2. Masážní ortopedická podložka "Puzzle Mix" 6 modulů. Jasně zbarvený design a imitace různých druhů povrchů přitahuje pozornost, že se chce vyzkoušet nohou.
  3. Masážní ortopedická podložka  Puzzle "Mega Mix" 16 modulů. Skládá se z 16 prvků s jedinečným reliéfním povrchem a barvou. Hygienický a hypoalergenní materiál aktivně stimuluje dětské nohy, můžete se plazit a ležet na něm.
  4. Masážní válečky na nohy Ortek Foot Roller. Válečky dobře působí na klenbu chodidla a jejich zvýšený povrch má další účinek na svaly a nervová zakončení.
  5. Masážní ortopedická podložka "Puzzle Námořní" 6 modulů. Velká plocha umožňuje dítěti dotýkat se různých druhů výstupků v pohodlí a seznámit se s jasnými barvami.

Hmoty na tvoření

Jedná se o plastelínu, modelínu, hlínu, těsto, kinetický písek atd. Rozmanitost barev a přítomnost zápachu povzbuzuje zájem dítěte o hmatové hry.

Gravitační prvky

Patří sem různé houpačky, houpací sítě lycry, trampolíny, posuvné disky, skluzavky a další. Interakce s takovými předměty aktivně působí na vestibulární aparát a zlepšuje koordinaci pohybů.

Kouzelné předměty

Jedná se o dekorativní girlandy, barevné prvky kombinované s monochromatickým prostředím, kaleidoskopy a svítící balonky. Tyto aktivity rozvíjejí zrakové vnímání dítěte a seznamují ho s barvami, velikostmi a tvary.

Kde se naučit senzorické integrace? Je to poměrně složitá věda, která vyžaduje komplexní přístup. Nejlepší je poradit se s odborníky. Přitom hračky pro senzorickou integraci lze bezpečně používat doma , je to ku prospěchu dítěte.

Nejprodávanější